Gdzie szukać kandydatów?

Szukanie kandydatów jest podstawowym zajęciem rekruterów (head hunterów), od tego czy i jak szybko uda im się odszukać odpowiedniej osoby na dane stanowisko zależą ich dochody (prowizję) a nawet ich przyszłość w danej firmie.

Kandydatów można poszukiwać na wiele różnych sposobów, w zależności od pieniędzy, możliwości, umiejętności oraz własnej pomysłowości. Internet jest podstawowym narzędziem wykorzystywanym w tej kwestii, jednak uczelnie, szkoły techniczne oraz urzędy pracy są również dobrymi sposobami na znalezienie odpowiedniej osoby.

Własne kontakty

Jest to chyba najlepszy sposób pozyskania odpowiedniej osoby. Nasze znajomości mają ogromną wartość, może znamy kogoś kto idealnie odpowiada wymagania stanowiska pracy na jakie poszukujemy kandydata? Może nasz znajomy zna kogoś, kto szuka pracy w danej branży? A może poda nam kontakt do osoby ze swojej firmy który chciałby zmienić otoczenie?
Jest wiele możliwości pozyskaniu kandydata w taki sposób, jednak to „źródło” jest ograniczone.

Portale pracy

Obecnie istnieje wiele portali pracy, portali z możliwością zamieszczania ogłoszeń, daje to niesamowity dostęp do kandydatów. Jednak takie zamieszczanie ofert pracy, często spotyka się z dodatkowymi opłatami oraz obowiązkiem wyselekcjonowania spośród nadesłanych zgłoszeń od kandydatów. Często napotkamy się ze zgłoszeniami, które kompletnie nie odpowiadają naszym oczekiwaniom wobec danej oferty pracy, co zajmie nam dodatkowo więcej czasu. Poza tym jest to obecnie najskuteczniejszy sposób pozyskiwania zainteresowanych osób.

Fora tematyczne

W zależności od branży w jakiej poszukujemy pracownika możemy próbować zamieszczać ogłoszeniach na forach internetowych, które ukierunkowane są tematycznie. Przykładem może tutaj być sytuacją w której poszukujemy, np. mechanika samochodowego, można spróbować zamieścić takie ogłoszenie na forach poświęconych motoryzacji lub konkretnej marki samochodowej.

Portale społecznościowe

Portale społecznościowe mają bardzo dużą moc informacyjną, pozwolą nam bardzo szybko poinformować, że dane stanowisko pracy jest otwarte na rekrutację. Największą wadą będzie tutaj czas który musi zostać poświęcony na zbudowanie grona odbiorców i chętnych osób do pomocy nam w promowaniu danego profilu społecznościowego czy konkretnej oferty pracy.

Urzędy pracy

Możemy spróbować poinformować urząd pracy, że poszukujemy osób z odpowiednimi kwalifikacjami na dane stanowisko i wysłać do nich opis danego stanowiska.

Uczelnie, szkoły techniczne

Kontakt do uczelni nie trwa długo a może przynieść pozytywne efekty, w szczególności gdy poszukujemy kogoś bez doświadczenia i krótkimi praktykami lub osób które mogą pracować na niepełny wymiar godzin.

One thought on “Gdzie szukać kandydatów?

  1. Mieszkalem kilka lat w UK, gdzie panuje rynek pracownika, gdzie potencjalnych kandydatow bardzo sie szanuje i ceni. Jesli umieszczenie reklamy w prasie lokalnej kosztuje ok. 1000-1500 funtow, a na ogloszenie odpowiada 20 osob.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *