Jak napisać poprawnie CV

Najważniejsze informacje na temat pisania CV, jakie dane powinno zawierać oraz ciekawe „zabiegi”, które pozwolą wyróżnić je od innych. Znajdziesz tutaj również sugestie, czego nie powinno się zamieszczać w CV.

ZASTANÓW SIĘ

1. Jakie informacje CV zazwyczaj zawiera.

Większość życiorysy zawierają dane osobowe, swoje wykształcenie i kwalifikacje, swoje doświadczenia zawodowe, swoje zainteresowania i osiągnięcia, umiejętności i referencje. Nie ma jednak standardowego szablonu dla wszystkich, co zamieścisz w CV zależy od Ciebie.

2. Przeanalizuj, do jakiej firmy dokładnie aplikujesz.

Dobre CV jest dostosowane do specyfiki pracy (stanowiska) i firmy, do której się ubiegasz. Czym się zajmuje dana firma? Co jest ich misją? Dlaczego szukają nowego pracownika? Jakie masz umiejętności, jakie będą potrzebne na danym stanowisku? Są to fundamenty, które pozwolą Ci napisać odpowiednie CV.

3. Przeczytaj dokładnie ogłoszenie.

Przeczytaj dokładnie ogłoszenie na dane stanowisko i sprawdź stronę internetową firmy czy przypadkiem nie wymagają jakiś dodatkowych informacji do zamieszczenia w CV. Może to być informacja dotycząca konkretnych kierunków studiów lub np tekst pozwolenia na przetwarzanie Twoich danych osobowych w procesie rekrutacji.

4. Lista dawnych pracodawców.

Zrób listę stanowisk i firm, w których pracowałeś/pracowałaś. Może to być zarówno praca, w której jesteś aktualne zatrudniony/zatrudniona i stanowiska, na jakich byłeś/byłaś zatrudniona w przeszłości. Przydatne będą tutaj informacje dotyczące, nazwy firmy, stanowiska, daty rozpoczęcia pracy i jej zakończenia oraz obowiązków.

5. Przeanalizuj swoje hobby i zainteresowania.

Unikalne zainteresowania lub hobby sprawi, że będziesz się wyróżniać. Bądź świadomy wniosków, które mogą być wyciągnięte z hobby. Spróbuj do listy hobby dodać informację, które przedstawiają cię, jako osobę zorientowaną na pracę zespołową, a nie samotnego i pasywnego człowieka. Firmy chcą kogoś, kto pracuje dobrze z innymi i może wziąć sprawy w swoje ręce w razie potrzeby.

Hobby i zainteresowania, które tworzą pozytywny wizerunek: Bycie kapitanem w drużynie piłki nożnej, organizujące imprezy charytatywnej dla domu dziecka, bycie starostą na kierunku studiów.
Hobby, które ukazuje bierną, samotną osobowość: oglądanie telewizji, rozwiązywanie krzyżówek, czytanie. Jeśli zamierzasz umieścić taką lub podobne hobby, podaj powód, dlaczego. Na przykład, jeśli ubiegasz się o pracę w wydawnictwie, umieścić coś takiego: Lubię czytać wielkich amerykańskich pisarzy takich jak Twain i Hemingway, bo uważam, że gdy czytam ich dzieła, daje mi to wyobrażenie o kulturze amerykańskiej w czasie ich powstawania.

6. Zrób listę swoich odpowiednich umiejętności.

Umiejętności te często obejmują znajomość: Programów komputerowych (np. znajomość Excel, Word, programów graficznych, itp.) języki, w jakich mówisz/piszesz lub inne konkretne rzeczy, w których czujesz się pewnie. Firma szuka, właśnie takie ukierunkowane umiejętności.

Przykład ukierunkowanych umiejętności:
Jeśli ubiegasz się o pracę programisty, wspomnij, że stworzyłeś skrypt w języku Java.

NAPISZ SWOJE CV

1. Tworzenie formatu CV.

Chcesz oddzielić każdy akapit linią? A może zamierzasz umieścić każdy rozdział w osobnym oknie? Zrobisz wypunktowaną listę informacji? Pobaw się z różnymi formatami, aby zobaczyć, który wygląda na najbardziej profesjonalny.

2. Informacje kontaktowe.

Napisz swoje imię, nazwisko, adres, numer telefonu i adres e-mail na górze strony. Ważne jest, aby Twoje imię i nazwisko miało większą czcionkę niż reszta tekstu, ważne dla rekruterka jest, aby wiedzieć czyje CV czyta. To od Ciebie zależy, jak sformatować te informacje. Standardowy format powinien mieć Twoje imię i nazwisko na środku strony. Twój adres zamieszkania, powinny być wymienione w formacie bloku po lewej stronie. Umieścić swój numer telefonu oraz adres e-mail pod adresem domowy.

3. Stwórz sekcję dla wykształcenia i kwalifikacji.

Ta część może być na początku CV lub możesz wymienić te informację, jako kolejny element. Kolejność sekcji jest dowolna. Wypisz swoją edukację w odwrotnym porządku chronologicznym, od obecnej / poprzedniej do np. Twojej pierwszej pracy. Zrób listę, nazwa uczelni, jej adres, datę rozpoczęcia, kierunek średnią ocen i np. ważniejsze przedmioty z danego kierunku.

4. Utwórz listę dla swojego doświadczenia zawodowego.

To jest punkt, w którym należy wymienić wszystkie swoje doświadczenie zawodowe. Zawiera nazwę firmy, lokalizacji firmy, przepracowane lata i co należało do Twoich obowiązków, warto było by również wspomnieć o osiągnieciach, nagrodach, jakie udało nam się zdobyć na danym stanowisku. Listę zacznij pisać chronologicznie tak samo jak w przypadku wykształcenia.

5. Utwórz punkt dla swoich zainteresowań i hobby.

Należy podać wszelkie istotne zainteresowana, które malują Cię w najbardziej pozytywnym świetle. Wypisz kilka, nad którymi zastanawiałeś / zastanawiałaś się w pierwszym dziale „Zastanów się”.

6. Utwórz punkt dla innych informacji.

Jeśli chcesz się zamieścić jakieś dodatkowe informację to opisz je w tym dziale. W tej części CV możesz opisać różne dodatkowe zajęci, w których byłeś / byłaś uczestnikiem.

Przykład:
Przez dwa lata udzielałam korepetycji z języka angielskiego studentom. Nauczanie języka angielskiego, jako drugiego języka pomogła mi lepiej zrozumieć subtelne niuanse języka.

7. Utwórz punkt dla referencji.

W tej części CV podaj dane kontaktowe do osób, z którymi pracowałeś / pracowałaś w przeszłości, takich jak Twój poprzedni przełożony, współpracownicy. Osoby, które miały możliwość z Tobą pracować i można uzyskać od nich wiarygodne informację dotyczące Twojej pracy w danej firmie na konkretnym stanowisku. Firma, do której się ubiegasz może skontaktować z tymi osobami, aby dowiedzieć się więcej o Twojej poprzedniej pracy. Najpierw jednak należy porozmawiać z osobą, którą chcesz wymienić w tym dziale, sprawdzić czy pamięta, kim jesteś. Zapisz ich imiona i nazwiska oraz dane kontaktowe (w tym ich numery telefonów i adres e-mail).

POPRAW CV

1. Sprawdź pisownię i gramatykę.

Słabe pisownia jest najszybszym sposobem, aby zostać odrzuconym. Jeśli Twoje CV jest niechlujne i najeżone błędami, potencjalni pracodawcy będą pod wrażeniem. Sprawdzić dwukrotnie, czy nazwy firm, uczelni są napisane prawidłowo.

2. Korekta informacji, które mogą być napisane bardziej zwięźle.

CV, które jest zwięzłe i dobrze napisane spotkają się z większym zainteresowaniem, niż takie, które jest rozwlekle napisane i zawiera powtarzające się informacje.

4. Informacja o przetwarzaniu informacji.

Sprawdź czy Twoje CV zawiera notkę (klauzurę) o możliwość przetwarzania Twoich danych osobowych w procesie rekrutacji. Bez tego Twoje CV zostanie od razu wykluczone z procesu rekrutacyjnego i cała Twoja praca pójdzie na marne. Przeważnie w każdej ofercie pracy znajduję się informacja, co dokładnie powinno się tam znajdować.

Przykładowa klauzura:
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych dla potrzeb niezbędnych do realizacji procesu rekrutacji (zgodnie z Ustawą z dnia 29.08.1997 roku o Ochronie Danych Osobowych; tekst jednolity: Dz. U. z 2002r. Nr 101, poz. 926 ze zm.).

4. Przeczytaj CV oczami rekrutera.

Sądzisz, że układ i informację w nim zawarte odpowiadają stanowisku, na jakie się ubiegasz? Kluczowe informacje wyróżniają się od pozostałych?

5. Poproś kogoś, aby przeczytał Twoje CV.

Co myśli o nim ktoś inny? Czy ta osoba zatrudniłaby Ciebie na dane stanowisko?


Może szukasz gotowych szablonów CV?


Dodatkowe informacje:

  • Treść CV powinna odzwierciedlać stanowisko, na które się ubiegamy. Na przykład, jeśli ubiegasz się o pracę, jako technik IT, to nie jest istotne dla pracodawcy, w jakich barach pracowałeś na początku swojej kariery.
  • Ubiegając się do pracy w call center, pracodawca chciałbym usłyszeć o umiejętnościach obsługi klienta, jakich nauczyłeś się podczas poprzedniej pracy.
  • Bądź szczery. Prawda może wyjść na jaw już na początku pierwszej rozmowy i lepiej oszczędzić sobie nieprzyjemności i dodatkowego stresu.
  • Pokaż, że stanowisko, na jakie się ubiegasz jest Twoją pasją i hobby.
  • Pisz jasno i zwięźle. Pracodawcy nie chcą czytacz zbędnie długich opisów, aby dostać się do najistotniejszych dla nich punktów Twojego CV.
  • Jeżeli dostarczasz swoje CV do siedzimy firmy, nie marnuj swojego poświęconego czasu pisząc dobry życiorys i drukując go na papierze niskiej, jakości. Upewnij się, że Twoje CV jest wydrukowane na dobrej, jakości papierze, najlepiej czarnym tuszem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *