Jak walczyć ze stresem

Podenerwowanie jest naturalne przed rozmową kwalifikacyjną i prawie wszyscy kandydaci będą mieli chwilę zwątpienia podczas rozmowy. Sztuką jest, aby pokazać pewność siebie i przekonać rozmówcę, że jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko. Nasze wskazówki powinny pomóc uwierzyć Ci w siebie i Twojemu potencjalnemu pracodawcy uwierzyć w Ciebie!

Bądź sobą

Wiem, że trudno jest się zrelaksować i być sobą w sytuacji rozmowy kwalifikacyjnej, ale spróbuj myśleć o rozmowie, jako okazji, aby spotkać się z kimś i poznać nowe osoby. To pomoże Ci zbudować relacje. Możesz spróbować opowiedzieć o historiach związanych z pracą, aby pokazać swoją osobowość.

Mów z entuzjazmem

Jest to bardzo frustrujące dla rekrutera, gdy kandydatowi brakuje pewności siebie i energii w rozmowie, może być to mylnie postrzegane, jako brak zainteresowania. Dodaj energię swojemu głosu, zdecydowany głos i płynna mowa bez przerywników typu ‘hmm’ zbudzą zaufanie i pozytywny obaz Twojej osoby w oczach rekrutera.

Kontakt wzrokowy

Jest to jeden z najlepszych sposobów, aby pokazać zainteresowanie tym, co mówi rekruter. Należy pamiętać alby mniej więcej, co 10 sekund ‘odwrócić’ wzrok, a następnie ponownie nawiązać kontakt wzrokowy i mrugać, aby nie wzbudzić poczucia natrętnego lub agresywnego odczucia u rozmówcy.

Dobra postawa

Dobra postawa odzwierciedla, jak się czujesz podczas wywiadu, pracy i przekazuje wiadomość, że jesteś pewny siebie i silny. W wywiadzie należy siedzieć prosto, lecz w wygodnej pozycji, pochylony lekko do przodu w kierunku rekrutera. Oznacza to, że jest Ci wygodnie, jesteś pewny siebie, zainteresowany i zaangażowany w rozmowę.

Zostaw swój stres na zewnątrz

Skoro zaproszono Cię na rozmowę oznacza to, że dana firma jest zainteresowana Twoją osobą. Widzieli już Twoje CV i wieżą, że jesteś odpowiednią osobą na to stanowisko, dlatego ważne jest abyś Ty uwierzył w siebie. Należy pamiętać, że rekruter jest po Twojej stronie, a pokój, w którym odbywa się rozmowa to bezpieczne miejsce z ludźmi, którzy chcą Cię poznać.

Przeczytaj ofertę pracy jeszcze raz

Będzie Ci łatwiej podczas rozmowy kwalifikacyjnej, jeżeli dokładnie przed jej rozpoczęciem (np. dzień przed) zapoznasz się z daną firmą. Przeczytaj dokładnie ogłoszenie, na które aplikowałeś, sprawdź, jakie umiejętności zostały specjalnie wyróżnione, bo właśnie pytania z tych dziedzin mogą być zadawane. Sprawdź, jakie dokładnie obowiązki będziesz mieć na tym stanowisku i poznaj jak najwięcej informacji o danej firmie, jej historii, nagrodach, produktach, jakie oferują. Może warto by było również poczytać o konkurencji i pokazać, że masz rozeznanie w konkretnej tematyce, również uzasadnić, że firmę, do której zaaplikowałeś uważasz za lidera.

Poznaj swoje CV

Przeczytaj na spokojnie swoje CV, tak abyś mógł swobodnie, bez patrzenia na nie, prowadzić konwersacje i wiedzieć dokładnie, co w nim jest.

Ubierz się schludnie

Gdy poczujesz się atrakcyjnie, wzrośnie poziom wiary w siebie a co za tym idzie pewności siebie.

Przećwicz rozmowę z kimś bliskim

Doda Ci to dodatkowej wiary w siebie, będziesz mniej więcej wiedzieć, co może Cię czekać. Osoba bliska zna Cię i będzie Ci w stanie podpowiedzieć, jaką odpowiedź możesz udzielić na dane pytanie, jest to bardzo przydatna praktyka.

Kontroluj swoje nerwy

Weź dwa głębokie oddechy zanim zaczniesz, to pomoże Ci się uspokoić. Informując na początku rozmowy, że jesteś trochę zdenerwowany, pomoże przełamać pierwsze lody.


Przeczytaj te punktu jeszcze raz na spokojnie…
Odpowiedziałeś na wszystkie pytania w nim zawarte?
Przemyślałeś wszystkie zagadnienia i przeczytałeś informację o firmie?
Tak? To jesteś gotowy do rozmowy idź i pokaż jak wyjątkową osobą jesteś, pokaż im, że to właśnie Ciebie potrzebują w tej firmie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *