Strategia rekrutacji

Proces rekrutacji pracowników jest jednym z bardziej istotnych aspektów prowadzenia biznesu. Jako właściciel firmy lub menedżer potrzebujesz dobrych pracowników, aby rozwiązać najważniejsze potrzeby biznesowe. A jednak większość traktuje dodatkowe zatrudniania, jako zło konieczne tylko do zrobienia, gdy jest to absolutnie konieczne.

Przyjmując inną filozofię na temat rekrutacji i zatrudniania pracowników można zapewnić firmie przewagę niezbędną do uzyskania najlepszych pracowników, szybciej i za mniejsze pieniądze. Zacznij od zrozumienia, o co w rekrutacji nowego pracownika chodzi. Pomyśl o rekrutacji, jako procesie ciągłym mającym na celu rozwój kadry wykwalifikowanych kandydatów.

Od czego zacząć?

Kluczem do skutecznej rekrutacji pracowników jest posiadanie strategii rekrutacji, która pasuje do Twojego budżetu, czasu oraz firmy.

Istnieją 4 główne komponenty do dobrej strategii rekrutacji:

 • budżet
 • chronometraż
 • możliwości firmy
 • dostępność

BUDŻET

W znacznym stopniu, sposób przeprowadzania rekrutacji zależy od środków, jakie mamy na to dostępne. Jest wiele możliwości dotarcia do odpowiednich kandydatów, jednak zależy to posiadanego budżetu na ten cel. Możemy wykorzystać np.

 • postowanie ofert pracy na portalach pracy
 • temayczne fora internetowe
 • postowanie ofert pracy na portalach społecznościowych
 • zamieszczanie ogłoszeń w formie elekronicznej lub papierowej np. uczelnie, powiatowe urzędy pracy
 • wysyłanie wiadomości email
 • ulotki
 • plakaty
 • skorzystanie z firm pośredniczących w rekrutacji łowców głów (head hunter)

To, w jaki sposób spróbujemy dotrzeć do kandydata jest w głównym stopniu uzależnione od możliwości sfinansowania danego sposobu / procesu.

CHRONOMETRAŻ

Należy się zastanowić jak szybko chcemy osiągnąć zamierzony efekt, jak szybko chcielibyśmy, żeby dana osoba zaczęła u nas pracować, od kiedy jej potrzebujemy.
Ostatnio ktoś na wysokim stanowisku ostatnio odszedł z firmy? Poszukujemy kogoś od zaraz czy jest to pracownik, który będzie potrzebny np. za kilka miesięcy? W zależności od sytuacji należy wybrać odpowiednie medium i środek dodarcia do kandydata. Tak, aby niepotrzebnie nie wydawać pieniędzy na cel, który można zrealizować w dłuższej perspektywie czasu z takim samym efektem.

MOŻLIWOŚCI FIRMY

Bardzo często rekrutacja zostaje gdzieś na końcu listy rzeczy do zrobienia, a potem zastanawiamy się, dlaczego to trwa zbyt długo i kosztuje zbyt wiele. Rekrutacja trwa. Kandydaci w cudowny sposób nie pojawią się od razu na wyciągnięcie ręki.
Należy się zastanowić czy mamy odpowiednią osobę w firmie, która może taki proces rekrutacji przeprowadzić. Czy ma ona wystarczającą ilość czasu i umiejętność, aby tego dokonać. Czy może skorzystać z usługi firm zewnętrznych, które znajdą odpowiedniego kandydata za nas.

DOSTĘPNOŚĆ / ZALETY FIRMY

Jaka jest obecnie sytuacja na rynku pracy? Jak wiele osób może mieć wymagane przez nas kwalifikacje? Może istnieje pewne zagęszczenie geograficzne osób z odpowiednimi umiejętnościami? Możliwości przekonania kogoś z firmy konkurencyjnej?

Możliwość zatrudnienia najlepszych pracowników jest uzależnione od tego czy dana firma dobrze płaci na danym stanowisku.

I wreszcie, co jest reputacja Twojej firmy? Lepsza reputacja pozwoli łatwiej przekonać daną osobę. Kandydat chętniej zacznie pracę w firmie, której opinia i poziom pracy jest na wysokim poziomie.


Zacznij rekrutację od dobrej strategii rekrutacji. Bez dobrego planu działania nie będziesz znać najlepszych źródeł oraz możliwość, które w znacznym stopniu mogą wydłużyć ten proces a co za tym idzie narazić firmę na większe koszty.
Odpowiedzi na pytania postawione w tym artykule, umożliwią zoptymalizować czas i koszty związane z procesem rekrutacji oraz znalezienie odpowiedniego pracownika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *